Ana sayfa


İlçemiz Hakkında

İlçenin en eski mahallesi olan Tatavla`nın (Kurtuluş) 16. yy`da kurulduğu ileri sürülür.19. yy`a kadar bağlar ve bostanlarla dolu olan Şişli`de çok az yerleşim vardı. Yerleşme alanı 19. yy`dan başlayarak Harbiye, Pangaltı ve Maçka`ya doğru yayılmaya başladı.Feriköy`de ilk bira üretim tesisinin kurulması ve Şişli Etfal Hastanesi`nin açılışı da 1890`lara rastlar.Bomonti Bira Fabrikası 19. yy`ın başlarında kurulmuştur. 1870`te çıkan hakkari yangınında evsiz kalan Levantenler ve gayrimüslimler Harbiye çevresinde inşa edilen kagir binalara taşınmışlardır.Matbaa-i Osmaniye`yi kuran Osman Bey`de Harbiye ile Şişli arasında geniş bir arazi satın alarak bu arazide konak yaptırmıştır.

Gene 19. yy`ın son çeyreğinde Harbiye, Nişantaşı ve Teşvikiye`de birçok konak inşa edilmeye başlamıştır. Abdülmecid döneminde (1839-1861) imparatorluğun sınır bölgelerindeki yurtlarından olan birçok göçmen Şişli`nin hemen kuzeydoğusunda bulunan arpa tarlaları ve dutlukların olduğu -bugün Mecidiyeköy olarak bilinen- alana yerleştirildiler.Taksim`den yapılan atlı Tramvay seferleri ilk kez 1881`de Şişli`ye kadar uzanmış, 1913`te elektrikli hale gelen tramvay hattının daha fazla uzatılmasına ihtiyaç olmadığı düşünülerek tramvay deposu da (bugün Cevahir Alışveriş Merkezi) Şişli ile Mecidiyeköy arasında inşa edilmiştir.İstanbul`daki önemli anıtlardan biri olan Abide-i Hürriyet de 1911`de açılmıştır.

Şişli ilçesinin adı, zamanında şişçilikle uğraşan bir aileye ait olan Şişçilerin Konağı`nın adının zamanla Şişlilerin Konağı`na dönüştüğüne ve buradan geldiğine dair rivayet vardır. Diğer bir rivayet ise, Şişli adının, topografik olarak Beyoğlu Platosu`nda yükseltisi fazla olan bir bölgede bulunmasından geldiğidir.

Şişli-Mecidiyeköy-Esentepe-Levent aksında uzanan Büyükdere Caddesi üzerinde ve çevresindeki bölge Türk finans sektörünün kalbi durumuna gelmiştir. 25 Mahalleden oluşan Şişli ilçesinin başlıca semtleri; Fulya,Mecidiyeköy, Harbiye, Teşvikiye ve Maslak`tır. Şu an 45 kişi çevrimiçi.
01 Mart 2014 tarihinden bu yana toplam 1.029.342 kişi ziyaret etmiştir.

Her hakkı saklıdır. © 2014 Şişli Kaymakamlığı.

Tasarım & Programlama: Devrim ALTINKURT