Uzun yüzyıllar tarihi suriçinde kalan Merkezi iş alanı İstanbul`un hızla büyüme süreciyle suriçinden taşınarak önce Karaköy-Galata yönünde Taksim, Şişli, Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu ekseninde gelişmiştir. Tarihi merkez Eminönü, Fatih ve Beyoğlu`ndaki iş alanları zamanla geniş mekan ve yerleşime boş alan ihtiyacı, ulaşım kolaylığı nedeniyle Şişli ve Beşiktaş ilçelerine doğru yayılmıştır.

 

        1960`lar İstanbul sanayi`de yeni bir dönem başlangıcı olmuş, Şişli yatırım ve teşviklerden en büyük pay alan ilçelerden biri olan Şişli`de gıda, seramik ve dokuma sanayii ile kimya, metal eşya, makina ve imalat sanayiinde hızlı bir gelişme göstermiştir. 1970`li yıllar Şişli`de gelişimini sürdüren yeni sanayi yatırımlarının gerçekleştiği yıllar olmuştur.

 

        Uzun zaman perakende ticaret yapılan bir alt merkez / çarşı yöresi niteliğindeki Şişli, 1980`lerde toptan ticarette de önem kazanmıştır. Bölgenin merkez ilçe olması sebebi ile yerleşim alanında tarım ve hayvancılık yapılmamaktadır. Bomonti, Zincirlikuyu, Büyükdere Caddesi üzerinde konfeksiyon ve gıda üzerine hafif sanayi kuruluşları ile Büyükdere Caddesi İlaç ve Makine Fabrikası, Maslak semtinde oto tamirhaneleri, Ayazağa semtinde ise Sabun Fabrikaları mevcuttur.

 

                                                                                    EKONOMİK YAPI

 

        Şişli,Türkiye ekonomik giderlerinin % 16`sını üretmektedir. Finans ve Bankacılık, Konfeksiyon ve Tekstil Kimya - İlaç Sanayii, iç-dış icaret ile Turizm ve Endüstriyel dağılımda önemli yer tutmaktadır. Konfeksiyon mağazası ile toptancı ve atölyeler sayısı da (1994 İTO - İSO verilerine göre) 11.052 adettir.

 

        İstanbul`daki Kimya ve İlaç Sanayii Genel Merkezlerin % 35`i, iç ticaretin % 11, dış ticaretin % 15`i Şişli`de yer almakta, 5 yıldızlı otellerin oranı % 60`ı bulmaktadır.

 

        Şişli yöresinde bulunan özel sermayeli bankaların sayısı Türkiye toplamı 32 adet, Şişli toplamı 12 adettir. 1993 göstergesi ile Şişli Türkiye verilerinin % 38`ini kapsamaktadır. Yabancı sermayeli bankalar ise Türkiye`de 9 adet, Şişli`de 6 adet ile tüm Türkiye`nin % 40`ını içermektedir.