Şişli Kaymakamımız Ali Fuat TÜRKEL’in “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” Mesajı
 
 
Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan “Çanakkale Zaferi”nin 104. yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda edenlerin “Şehitler Günü”nü anmanın büyük onurunu yaşamaktayız.
 
 
Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir. Çanakkale Zaferi, düşmanların bile takdir ettiği vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Hiçbir cephe, hiçbir savaş Çanakkale kadar tarihin akışını bütünüyle değiştirmemiştir.
 
 
Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, Milli Şairimiz Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitleri” şiirinde ölümsüzleştirdiği gibi, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçik’tir.
 
 
Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alıp onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçik’tir.
 
 
Ve nihayet Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “Ya şehit ol, ya gazi!” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.
 

            Atatürk’ün dediği gibi; “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”
 
 
Bu duygu ve düşüncelerle, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden,  Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları başta olmak üzere; bu mücadeleye katılan Türk ordusunun kahraman mensuplarını, vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun…