“UYUMA” İsimli Uyuşturucu İle Mücadele Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı Düzenlendi
 
        İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla “UYUMA” İsimli Uyuşturucu İle Mücadele Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı düzenlendi.
 
        Toplantıya İçişleri Bakan Yardımcıları Sayın Muhterem İnce, Sayın Mehmet Ersoy, Sayın İsmail Çataklı, Prof. Dr. Sayın Tayyip Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutan Vekili Sayın Ali Çardakçı, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Fenni Gürsel ve daire başkanları katıldı.
 
        İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmada “PKK silah alıyorsa evlatlarımızı şehit ediyorsa o silahın parası uyuşturucu ticaretinden geliyor. Herkesi zehirliyorlar. Uyuşturucu meselesinde kimse kendisini bu işin dışında görmesin. En zayıf noktamız 'benim çocuğum yapmaz' yaklaşımı. Bu işin ticaretini yapanlar uzmanlaşıyor. Yeni kandırma, aldatma yöntemleri ortaya koyuyorlar. Bu yöntemler, dijitalleşme ile birlikte artıyor. Bu mücadeleyi 81 milyonun tamamıyla vermek zorundayız.” değerlendirmesini yaptı.
 
        Konuşmasının devamında uyuşturucu ile mücadelede mobil uygulama projesinin önemine değinen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, “Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, önce sisteme kayıt oluyor. Uyuşturucu satışı ve kullanımı ile ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde vatandaşlarımız bu uygulama ile bildirimlerini kısa sürede yapıyorlar. Bildirimi yapanların sadece telefon numaraları görünüyor. Bu sayede konum belirleniyor. En yakın yerdeki polis ekipleri müdahale ediyor. Bildirim yapanın kimlik bilgileri kesinlikle gizli. İhbar ve şikayet konusunda en çok çekinilen konu bu. Soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmiyor. Böylece zehir tacirlerinin etrafındaki çemberi hep birlikte daraltmış oluyoruz. Yeni yüzyıl, yeni suçlar, suç işleme yöntemleri getirdi. Her alanda teknoloji kullanımını üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.
 
        Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya ise burada yaptığı konuşmada Narkotik Madde Satışına Yönelik İhbar Projesi olan “UYUMA” projesiyle vatandaşlarımızın elektronik ortamda daha seri bir şekilde bildirimde bulunmasıyla bu bildirimlerin anlık konum bilgisine göre en yakın kolluk birimlerine aktarılmasının sağlanacağını ve teşkil edilen yaygın sokak timleri vasıtasıyla da narkotik suçlarına daha seri müdahale imkânının ortaya çıktığını belirtti.
 
        Hayata geçirilen proje ile gençlerimizi birer birer elimizden almayı hedefleyen uyuşturucuya karşı verilen mücadelede teknolojik imkânlar aracılığıyla vatandaş duyarlılığını, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle uzun soluklu, kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturulacağına değinen Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya konuşmasının devamında “Tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiğimiz bu proje; çağın gereklerine uygun değişim ve gelişimleri takip ederek mevcut işleyen sisteme uyarlayan Emniyet Teşkilatımızın suç ve suçlularla mücadelesinin artan bir ivmeyle ve kararlılıkla yol aldığını, yoluna devam ettiğini de göstermektedir.” dedi.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 

Vatandaşlarımız uygulama mağazalarından;
AppStore: https://itunes.apple.com/tr/app/uyuma/id1434800146?l=tr&mt=8,

Google Play Store: https://play.google.com/store/apps/details…

Uygulamayı cep telefonu ve tabletlerine indirebileceklerdir.